MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

08-08-2021

943 görüntülenme

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

 

İDRİS ŞEKERCİ

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Milli Eğitim'de yeni  bir dönem başladı. Bakan Mahmut Özer, her ne kadar sabık bakan Ziya Selçuk'un ekibinde yer alsa da iş tutuşu, sorun teşhisi ve çözümü noktasında farklı bir anlayışa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi sürecinde tüm tartışmaları bir kenara bırakarak itiraf etmemiz gerekir ki okulları adeta bir üretim merkezine dönüştüren irade, Sayın Bakan'ın iradesidir.

Haftanın başında "Andersen masallarında sona doğru.." derken bir çoğunuzun  MEB'in "Anadolu Masal Evi" projesini eleştirdiğimi düşündüğünüzün farkındayım. Her ne kadar,  "hikâyesi olmayanın masallar sığınağı olur" anlayışına sahip olsam da,  buradaki temel yaklaşımım, "Milli Eğitim Bakanlığı'na algı peşinde koşmadan, eğitim meselelerini kendine dert edinip çözmek için uğraşacak.." tespiti ile yeni süreci tahlil eden Erhan Afyoncu ile benzer kanaati taşıyor olmamdı.

Gidenin ardından konuşmayı kerih görmekle birlikte-açtırdığı soruşturmalara eyvallah etmeden- inandığımız doğruları o gün de savunmuş olmanın verdiği cesaretle;  bugün tekrar efade etmeliyim ki,  DYS'ye bakılmadan Ziya Öğretmen'in  twitter  adresine bakıldığı, hastage çalışmaları ile  "Sosyal medya hipnozu" ile geçen bir algı yönetimiyle ancak bu kadar olabilirdi.

Yeni süreç-itiraf etmeliyim ki- kısa süreli de olsa bizi de ofsayta düşürdü. Sosyal medya hesabı olmadığını bildiğimiz Sayın Özer adına açılan Twitter adresi ve paylaşımınının -bir çok bürokrat gibi- biz de  fake hesap olduğunu fark  edemeyerek paylaşım yaptık. Günün sonunda,  Sayın Bakan'ın kişisel sosyal medya hesabı kullanmayacağı;  bakan adına, bakanlığın sosyal medya hesaplarından paylaşım yapılacağı ifade edilerek tam da Erhan Afyoncu Hoca'nın dediği gibi -deyim yerindeyse- algı devrine nokta konulacağı  ilan edilmiş oldu. Böyle ofsayta can kurban demekten ve anlık yanılgıya sonucu dikkate aldığımızda şükretmek gerektiğini de ayrıca ifade etmeliyim.

Taşra teşkilatı -anlaşılan o ki- yeni sürece adapte olmak da biraz zorlanacak. Algı devrinin sona erdiğini, kök sorunlara odaklanarak magazin projelere ve akademik getirisi olmayan  angarya çalışmalara nokta koymak gerektiğini-maaledef-fehmedemeyenler  var.

Meramı ifade etmek adına farklı illerden farklı proje(!)leri sayabiliriz. Ancak derdimiz bu olmadığı için  bir tanesi ile iktifa edelim:

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, "Hatırlanmak Güzeldir"  tumturaklı başlığı ile "Her ay 13 öğretmenevinde 13 öğretmene doğum günü kutlama yemeği ve sürpriz hediyeler" diyerek düzenlediği etkinliği neresinden tutalım. İstanbul'un her sorunu çözüldü de doğum günü kutlaması mı kaldı desek yoksa sürpriz hediyeler ve kutlama için gerekli finansın kime hangi kuruma fatura edileceğini mi sorsak bilemedim.

Son söz olarak demem odur ki;

Artık, klavye başında; okul, ilçe, il veya bakanlık idaresi sona ermiştir. Yeni duruma ayak uyduramayan ve kendini güncelleyerek yeni anlayışa uygun yönetim anlayışı ortaya koyamayanların zorlanacağı aşikardır.

Bizden söylemesi..

            İdris Şekerci

            Eğitim Bir Sen

 İstanbul 6 No'lu Şube Başkanı

YAZARLAR

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

MEB'DE YENİ SÜRECİ OKUMAK

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.