CENNET NEREDE?

19-10-2020

4127 görüntülenme

CENNET NEREDE?

 

 

 

ZÜLKARNEYN VARDAR

 

CENNET NEREDE?

Yazımıza şöyle bir soruyla başlıyalım:

- Cennette yaşamak için, insan'ın ölmesi mi gerekmektedir? Yoksa insanın bu dünyada da cenneti bir hayat yaşaması mümkün müdür?

Allah'u Teala insanı cennet için yaratmıştır, cenneti yaşasın, cenneti solusun diye yaratmıştır. 

Böyle olmasaydı Hz. Adem'i yaratır yaratmaz cennet’e koymazdı! Veya bazı rivayetlere göre cennet’te yaratmazdı!

Allah'u Teala Hz. Adem’i yarattıktan sonra Cennete koyuyor ve orada eşi Hz. Havva'yı yaratıyor, ondan sonra bereber bir hayat sürüyorlar! Cenneti soluyorlar, Cenneti geziyorlar! Cenneti yaşıyorlar! Bir nevi Mevlam onlara Cenneti aşılıyor, cennet atmosferinde gelişiyorlar. Rabbim onlara örnek bir yaşantı olarak sunuyor cenneti ve sonra da onları dünyaya gönderiyor!

Onların bilinç altlarında cenneti bir hayat vardı, çünkü o hayatı tecrübe etmişlerdi! O atmosferde gelişmişlerdi! Benliklerinde cennet vardı!

İnsan her ne kadar bu yeni yerleşim yerinde (dünya da) hayat meşşekkatli olsa da, cenneti bir hayat sürmek imkansız değildi! Oluşabilecek zorlukları, engelleri, problemleri alt etmek, çözmek ve hayatı cennet’te ki gibi, yaşanabilir kılmak için Allah'u Teala, insanlara dünya da ki hayatın yaşam standartlarını, kanunlarını bildiren kitaplar, o kitapları açıklayıp bu konular hakkında onları eğitecek, bilgilendirecek, ufuklarını açacak, ilim ve irafan sahibi yapacak peygamberler gönderdi!  

Peygamberler, onlara dünya hayatının yaşanabilir olması için en başta gerekli olan, olmassa olmazı olan, yani yaratıcılarına karşı sorumluluklarını bilmeleri, birbirlerinin hak ve hukukuna saygı göstermeleri gerektiği hususununda onları aydınlatacaktı!

Çünkü bütün bunlar güzel bir hayat, cenneti bir yaşam için gerekli olan kurallardır. Bunların ihmali hayatı cehenneme çevirecektir! (Tıpkı günümüzde olduğu gibi)...

Nasıl mı?..

Allah'u Teala sadece insanların yaratıcısı değildir! O tüm evrenin, tüm yaratılanların yaratıcısıdır!

- “Göklerin ve yerin mülkü O'nundur.O bir çocuk edinmemiştir,mülkünde ortağı yoktur .Her şeyi yaratmış, ona ölçü , biçim ve düzen vermiştir.”

- “Her şeyin mülkü kendi elinde olan Allah'ın şanı ne kadar yücedir! Siz de O'na döneceksiniz”

- “Hamd (övme ve övülme), alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.”

Madem Allah'u Teala her şeyin yaratıcısıdır öyleyse bir olan yartıcı tarafından yaratılanlar arasında benzerlik olması kadar normal bir şey düşünülemez.

Yüce yaratıcı, yaratılanların -isteyerek veya istemeyrek uyması gerekli bazı kanunlar, kurallar koymuştur:

- “Göklerde ve yerdekiler, ister istemez O'na teslim olduğu halde onlar (inanmayanlar), Allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki O'na döndürüleceklerdir.”

- “Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye: İsteyerek veya istemeyerek, gelin! dedi. İkisi de:

- İsteyerek geldik, dediler. ”

İşte Allah'u Teala'nın koymuş olduğu o kurallar, yaratılanlar tarafından uyulmazsa, o zaman hayatın, nizam ve intizamı bozulur, yani dünya yok olup gider! Konumuzu aydınlatması açısından bir-iki örnek verelim:

1- Allah'u Teala dünyayı yarattı, sonra da güneşi, ay'ı yaratıp aralarında olması ve uyulması gereken belli bir mesafe koydu.

- “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona (aya) birtakım menziller takdir eden O'dur. Allah bunları, ancak bir gerçeğe (ve hikmete) binaen yaratmıştır. O, bilen bir kavme âyetlerini açıklamaktadır.”

- “Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alim olan Allah'ın takdiridir.

Ay için de birtakım menziller (yörüngeler) tayin ettik. Nihayet o, eğri hurma dalı gibi (hilâl) olur da geri döner. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler.”

Şayet Güneş, ay veya dünya Allah'u Teala'nın koymuş olduğu bu kuralların dışına çıkarlarsa, Allah'u Teala'nın aralarına koymuş olduğu mesafeyi birbirlerine daha fazla yaklaşarak veya uzaklaşarak ihmal etmeye kalkarlarsa ne olur biliyormusunuz! Güneş dünya ya biraz yaklaşsa dünya sıcaktan helak olup gider, biraz uzaklaşsa dünya buz kütlesine dönüşür!  

2-    Dünya Allah'u Teala'nın koymuş olduğu bir hız sınırı dahilinde dönmektedir. Şayet dünya Allah'u Teala'nın koyöuş olduğu bu kanun'nun dışına çıkarsa, bu emri yavaşlayarak veya daha fazla dönerek çiğnerse, dünya diye bir şeyin kalmayacağını bilmem söylemeye gerek varmı?  Allah'u Teala'nın koymuş oduğu kurallar çerçevesinde uçakları taşıyan hava, gemilerin yüzmesine izin veren deniz, karnının deşilmesine müsaade eden toprak, yeryüzü, haşa Allah'u Tealanın bu kurallarını çiğnemeye kalkışsalar ne olur insanların halleri!  

 Ey İnsan! Sen de Allah'u Teala'nın yaratığısın! Seni de O yarattı! Sen de eğer Allah'u Teala'nın emir ve yasaklarına uymazsan, O'nun kanunlarını hiçe sayarsan, diğer yaratıkların Allah'u Teala'nın emrini yerine getirmemekle dünya ya ve evrene getirecekleri zarar kadar, belki daha fazla zarar verirsin! Çünkü sen iyiyi ve kötüyü ayırabilecek akıl ve yetenekle donatılmışsın!

Senin Allah’u Teala’nın emir ve yasaklarına uygun bir düşünce ve yaşam tarzın hayatı nasıl cennete çeviriyorsa, aynı şekilde Allah’ Teala’nın emir ve yasakalsarını hiçe sayarak yaşamaya çalıştığın hayat esasında hem senin hayatını hem başkalarının hayatını cehenneme çevirmekten başka bir işe yaramıyacaktır!

Yani yeryüzünü cennnet veya cehenneme çevirmek senin elinde! Senin içinde!

Eğer için gayya çukuru olmuşsa, sen cennet'ten bahs edemezsin!

Eğer için ateş yanıyor, kin kusuyorsa, sen cennet'ten söz edemezsin!

Eğer fitne içinde yüzüyor, hep şerr düşünüyorsan, sen cenneti ağzına alamazsın!

Eğer senin içinde cennet yoksa, sen dışarıda da, hayatında da cennet bulamazsın!

Bu hayatta cenneti bulamamışsan dostum,  zaten öbür dünyada ki cennete hiç giremezsin!

Bilmem anlatabildimmi cennet nerede!

YAZARLAR

CENNET NEREDE?

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

CENNET NEREDE?

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

CENNET NEREDE?

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

CENNET NEREDE?

Şahmettin BALAHORLU

ÜSKÜP (SKOPJE) / KUZEY MAKEDONYA Devamı...

CENNET NEREDE?

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

CENNET NEREDE?

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

CENNET NEREDE?

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

CENNET NEREDE?

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

CENNET NEREDE?

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

CENNET NEREDE?

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

CENNET NEREDE?

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

CENNET NEREDE?

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

CENNET NEREDE?

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

CENNET NEREDE?

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.