Tugva

02-12-2015

3857 görüntülenme

Tugva

 

 

 

Şahmettin BALAHORLU

 

 

 

Tugva

(Türkiye Gençlik Vakfı)

Gençlik dönemi her insanın yaşam serüveninde en aksiyon yıllarıdır. Çoğu zaman kişi fikri ve ilmi birikimini bu dönemde elde eder. Hayata bakışı ve dünyevi görüşü genellikle bu süreçte şekillenir.

Vahiy kültürü çizgisinde, yaşam tarzını benimsemiş gençliğin hayatında dernek ve vakıfların büyük önemi vardır. Bu kültürün neşvü nema bulmasında; “Akıncılar”,“Milli Gençlik Vakfı” ve “Müslüman Gencin/İnsan ve Medeniyet Hareketi” gibi gençlik teşkilatlarının emeklerini göz ardı etmek mümkün değildir.

Elbette ki bu alanda başka birçok cemiyetler ve teşkilatlarda yok değildir. Ancak bahsi geçen yapıların çağının gençlik dilini anlayan ve onların gençlik yapılarına uygun metotlar geliştirebilen yönleriyle diğerlerinden farklı duruşları vardı.

Bizlerin hayatında da bu hareketlerin etkisi vardır. "Akıncılar" dönemi çocukluk yıllarımdı. İHL’li olmak en belirgin tarafımızdı.

1979-80 yıllarında oturduğum semt ve yaşanan olaylardan aklımda daha çok sokaklarda tankların dolaşması ve okul bahçelerinin tanklarla dolu olmasıydı. Tabi ki duvarlara yazılan sloganlarda.

“Milli Gençlik Vakfı” teşkilat anlamında görev yaptığım kuruluştu. Ve yine yeni adıyla “İnsan ve Medeniyet Hareketi” de arkadaşlarımızın çokça olduğu, sohbetler yaptığımız hayırla yad ettiğim gençlik yıllarımdı.

Ancak biri var ki bir vakıf ve dernekten daha fazla üzerimde hakkı olan saygı değer hocam; Sayın Dr.Zülkarneyn VARDAR’dır.

Bahsettiğim yıllar 1979-1987 yıllarıydı. Şu an ise 2015 deyiz. Köprünün altından çok sular geçti. Dün bir olan genç sayısı bugün binler, milyonlar oldu. Dün bir olan cemiyetler bugün binler oldu. Değil ulusal artık uluslar arası güç ve ivme kazandı. Yapılan çalışmalar artık evrensel boyutta.

Merhum şairin dediği gibi "surda bir gedik açtık mukaddesmi mukaddes, ey kahbe rüzgar artık ne yandan esersen es."

İşte bu gün çağımızda özellikle; AGD (Anadolu Gençlik Derneği), İMH (İnsan ve Medeniyet Hareketi), TUGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) ve CİHANNUMA (Dayanışma ve İşbirliği platformu Derneği) ve var olupta, adını burada zikretmediğim bir çok gençlik yapılanmaları ve çalışmaları da elbette ki mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğim gençlik teşkilatlarından biri ola TUGVA’nın Yalova’da gerçekleştirmiş olduğu Eğitim Çalıştayına davetli olarak katıldım.

Öncelikle çıkmış olduğu bu kutlu yolda kendisine hayırlı hizmetler ve başarılar diliyorum. TUGVA gençliğini çok heyecanlı ve kıpır kıpır gördüm. Umarım düşündükleri bütün projelerini gerçekleştirirler.

TUGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) her ne kadar ulusal bir teşkilat gibi görülse de, aslında kısa sürede çoktan sınırları aşmış durumda. Yurt içi ve dışı birçok teşkilatlanmalar ve koordinatörlükler kurmuş.

Ortaokul, lise, yüksek öğrenim, kadın ve aile, dış ilişkiler, eğitim, medya ve iletişim, strateji geliştirme ve teşkilatlanma başlıca koordinatörlüklerden.

TUGVA, asrının idrakini yakalamış gibi. Şimdiden yapmaya başladığı projeleri bunun habercisi gibi; Kitap okuma, süreli yayınları takip etme, ders çalışma ve wıfı ile internetten faydalanma mekânları açmaya başlaması, gelecekte neler yapabileceklerinin ipuçlarını vermekte.

“Yeni Nesil Gençlik ”

sloganıyla kendini isimlendiren TUGVA’nın bahçesi geniş, fidanları bol ve gür olması duasıyla……     

YAZARLAR

Tugva

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

Tugva

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

Tugva

Arslan ATEŞ

Bir Ahlâk Abidesi: Enver Baytan Hoca Devamı...

Tugva

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

Tugva

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

Tugva

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

Tugva

شهم الدين التركي

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

Tugva

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

Tugva

Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

Tugva

Şahmettin BALAHORLU

BAZI KAVRAMLAR ÜZERİNE BİR KAÇ CÜMLE Devamı...

Tugva

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

Tugva

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

Tugva

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

Tugva

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.