Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

26-11-2018

2732 görüntülenme

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Dünyada, çocukları ve gençleri intihara sürükleyen, “Mavi Balina” oyunundan sonra şimdi de “Mariam” çocuklarımızın hayatlarını tehdit ediyor. Mariam’a erişim, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın talebi üzerine mahkeme kararıyla engellendi. Ebeveynler, eğitmenler, yetkililer dikkatli olup önlem almazlar ise tehlike çok büyük..

Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin geliştirdiği oyun, geçen yazdan itibaren özellikle Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı. Oyunda, “Mariam” adında 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Buradaki amaç; talimat alıcının merhamet ve acıma duygularını kullanarak oyuna bağımlı hale getirmek. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu sorular cevaplanmadan bir sonraki aşamaya geçilemiyor. Yine bu aşamada talimat alıcının yaşamı hobileri, fobileri, sevdiği ya da nefret ettiği şeyler hakkında bilgi sahibi olan ‘yapay zekâ’ oyuncu için talimat tekniklerini geliştiriyor. Böylelikle oyuncunun zihnindeki zayıf noktayı tespit eden yapay zekâ stratejisini bu zayıf nokta üzerine geliştirip, çocuklarımızın beynini ele geçirmek ve verilen talimatları evlatlarımızın eksiksiz yerine getirmesini sağlamayı hedefliyor.

Mavi Balina’da da olduğu gibi emir alıcılara cep telefonlarından aranarak korku filmlerinde kullanılan çığlık ve fısıltı efektleri olan müzikler dinletiliyor yine subliminal mesaj içeren bu seslerle evlatlarımızın beyinlerine kötü fikirleri install ediyorlar. Bu yükleme çocuklarımızın beynini hemen de ele geçebilir, ya da bir çalar saat gibi kurulup, kurgulanıp belirli bir günde harekete de geçirebilir.

Mariam nedir? Mavi Balina’dan sonra şimdi de Mariam korkusu
Çocuklar gördükleri korku, şiddet ya da yanlış bir hareketi zamanla kendi hayal dünyalarının da yardımı ile kurgulayıp daha ciddi boyutlara taşıyabilirler. Bu oyunda da şiddet, korku, beyni etkisi altına alacak gizem ne ararsanız var.

Oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Korkunç ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece saat tam 03.00’te bir yurt dışı telefon numarasından aranıyor. Farklı dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz” gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor.

Oyunun başında sosyal medya hesaplarını istemesinin farklı bir sebebi de tıpkı Mavi Balina’daki gibi talimat vericinin talimat alıcının sosyal medya hesaplarındaki diğer arkadaşlarına da ulaşıp etkisi altına almak onları da bu talimatlar zincirinin bir halkası yapabilmek.

Bakanlık Erişim Engeli İstedi
Oyuna yönelik şikâyetleri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun kişisel bilgileri elde ettiğine ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğuna dikkat çekildi. Yazıda, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, oyunda “cinlerin musallat olması”’ gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu belirtildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın talebi üzerine oyuna erişimi engelleme kararı verdi.

Daha önce de söylediğimiz gibi geçmişte adı “Mavi Balina” olan oyun, kılık değiştirdi. Bugün “Mariam” oldu. Gelecekte kim bilir ne olacak orasını Allah bilir. Ama bizim şimdi bileceğimiz konu; üzerimize oynanan oyunların tek bir adresten geldiği. Bu adresin Efendi ve kölelik üzerine kurulan bir hedefi var. Ellerine geçirdikleri beyinleri bu doğrultuda kodluyorlar 15 yıl sonra kendi istekleri doğrultusunda nefes alan yürüyen, konuşan, yemek yiyen biyolojik robotları (insanları) üretmenin peşindeler. Hedeflerine ulaşmak için son zamanlarda hızlı bir depara kalktılar.

Şimdi biz ebeveynlere, öğretmenlere, idarecilere ve yetkililerin üzerine düşen evlatlarımızla bu tehlike arasına kalın bir duvar örüp tehlike karşısında kendi göğsümüzü siper etmek. Çocuklarımız ile arkadaş olup onların kalplerindeki boşluklarını sevgimizle, merhamet ve şefkatimizle doldurmak. Eğer bu boşluğu biz doldurmazsak geçmişte “Mavi Balina” ile şimdi “Mariam”, gelecekte kim bilir hangi isimdeki oyunlarla onlar doldurur.

Çocuklarımıza bu durumun bir bilgisayara kurgulanan yapay zekâ olduğunu, emirleri bilgisayarın verdiğini ve bilgisayarların kendilerine zarar veremeyeceğini uygun bir dille anlatılması gerekiyor. Aksi takdirde yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz, içmeyip içirdiğimiz yüzlerine bakmaya kıyamadığımız çocuklarımızı arkasında yapay zekâ olan bu saçma sapan oyunlarla yüreğimizden koparıp, dünyanın diğer ucundan, kilometrelerce uzaktan gelip gözümüzün önündeki çocuğumuzu elimizden çekip alırlar.

Çaresi yok ya çocuklarımızın elinden tutacağız hep birlikte güzelliklere yelken açacağız ya da gelecek nesillerimizin ellerini bırakacağız!..

Güzelliklere, iyiliklere umut dolu yarınlara yelken açan gemimizi kendi elimizle batıracağız.

Karar hepimizin..

Selam ve Dua ile Allah’a Emanet Olun..

YAZARLAR

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Şahmettin BALAHORLU

ÜSKÜP (SKOPJE) / KUZEY MAKEDONYA Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.