TEVAZU

23-05-2020

2327 görüntülenme

TEVAZU

 

 

BAYRAM KARA

 

 

TEVAZU

İslam’ın emretmiş olduğu davranışlardan olan tevazu başkalarını aşağılayıcı duygu ve davranışlardan kaçınmak olarak tanımlanmıştır. Kur’an’da erdemli şehrin insanlarının özellikleri sıralanırken -ezille- kelimesi ile bu ulvi haslete işaret edilmiştir. Aynı şekilde tevazuya Hz. Lokman’ın oğluna verdiği nasihatle dikkatleri çeken Kur’an, bu hasletin karşısına kibri yerleştirerek bu davranışı sert bir üslûpla eleştirmiştir. Kibrin şeytanın bir vasfı olarak sayılması bu davranışın merkeziyetinin nerelerde konumlandığını açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Efendimiz huzuruna getirilen birinin bedenindeki titremeyi fark edince ona “Sakin ol. Ben kurutulmuş et yiyen bir kadının oğluyum” diyerek onu sakinleştirmeye çalışmıştır. Bu davranış onun tevazusunu göstermiştir. Yine Hz. Ömer’in efendimize olan şu hitabı onun tevazusunu gözler önüne sermektedir “Ey Allah’ın resulü! Eğer sen yalnız emsalinle oturup kalksaydın sohbetine nâil olamazdık, denginden başkasıyla evlenmeseydin aramızdan biriyle evlenmezdin, yalnız emsalinle yiyip içseydin soframıza oturmazdın. Halbuki sen bize arkadaş oldun, bizden eş aldın, bizimle yiyip içtin, sıradan elbise giydin, bineğe binip terkiye birilerini aldın, yer sofrasında yemek yedin”.

Efendimizin tevazusunu yansıtan en güzel özelliklerinden birisinin insanlarla iletişim kurma şeklinde ortaya çıktığı görülmektedir. Nitekim konuşurken karşısındaki insan kim olursa olsun bütün bedeniyle ona dönen ve onu dinleyen kâinatın elçisinin alemlere olan rahmeti tevazuda da kendini göstermiştir. Şair onun bu tavrını tanımlarken şu dizeleriyle bu hakikate işaret ediyor:

Kimdi yan gözle bakmadı kır çiçeklerine bile
Öğretmek için cephe nedir
Kıyam etti
Torunu kucağında
Dönünce bütün gövdesiyle döndü
Bir bu anlaşılsaydı son yüzyılda
Bir bilinebilseydi
Nedir veche…

Günümüz insanının ihtiyaç duyduğu şeylerin başında geliyor tevazu. İnsanlar birbirlerine üst perdeden baktıkça kendi hemcinslerine olan saygısızlıkları onları daha da yalnız ve bireysel bir hayatın içerisine mahkûm ediyor. Oysa üstünlük kurmaya çalışmadan, paylaşarak bütün alanlarda sistemli bir şekilde yükselmek mümkün. Tevazu yerine insanların daha çok kibri tercih etmeleri sorgulamamız gereken şeylerin içerisinde yer alıyor.

İnsanın ahlaki yapısını ve zekasını ortaya çıkaran tevazunun son yapılan bir araştırmada insan zekasına olan etkisi açığa çıkarılmıştır. Sürekli takip etmeye çalıştığım, araştırma ve programlarıyla iyi iş çıkaran BBC 4 radyosunun yayınlamış olduğu bir programda tevazu sahibi insanların diğer katılımcılara göre zekâ ve bilgi noktasında daha ileri oldukları ortaya konmuş. Kendisini kibriyle cehenneme süren şeytanın hasletiyle davranan insanların tevazu ehline göre zekâ olarak daha iyi bir seviyede olduklarını söylemek zaten mümkün olmasa gerek.

            Muhafazakâr camiada bize ne oldu da bu hale geldik gibi seslerin artarak yükselmesi birtakım şeylerin yanlış gittiğinin işareti olsa gerek. Gerek sivil toplum kuruluşlarının gerek cemaatlerin büyük fedakarlıklarla yetiştirmeye çalıştığı insanların hayatlarında karşılaştıkları bazı durumlarda fiyaskoyla neticelenecek davranışlar sergilemeleri, talebe, öğretmen ve müfredat üçgeninde gerçekleşen eğitim konusunda iyi sinyaller vermediğimizi göstermekte. Mütevazi bir karakteri ortaya çıkaracak eğitimin üzerine düşünmek için bir müfredat sorgulaması yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Nitekim slogan ile beslenen, günlük siyasetin dilinden öteye gidemeyen bir aklın kibrini fark etmesini beklemek hayal olsa gerek. Kendini bilmeyen bir insanın göstereceği tevazu ise sûfilerin söylemiş olduğu gibi   kalpten gelerek yapılan ihlaslı bir davranış olmayacaktır. Gece yaprakların üzerine yüzünü süren, bu davranışından  dolayı sabah güneşiyle beraber göğe yükseltilen şebnem (çiğ tanesi) misali nesiller yetiştirme arzusuyla…

YAZARLAR

TEVAZU

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

TEVAZU

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

TEVAZU

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

TEVAZU

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

TEVAZU

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

TEVAZU

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

TEVAZU

Şahmettin BALAHORLU

ÜSKÜP (SKOPJE) / KUZEY MAKEDONYA Devamı...

TEVAZU

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

TEVAZU

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

TEVAZU

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

TEVAZU

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

TEVAZU

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

TEVAZU

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

TEVAZU

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.