Amerika Yazıları -1-

19-06-2020

3530 görüntülenme

Amerika Yazıları -1-

 

 

 

BAYRAM KARA

 

Amerika Yazıları -1-                       

Amerika’da altı ayı aşkın süredir doğduğum topraklardan uzaklarda hayatıma devam ediyorum. Burada geçirmiş olduğum süre zarfında çok güzel tecrübeler kazanmış bulunmaktayım. Dünyanın her bölgesinden insanın bulunduğu bir ortamda, değişik dilleri, çeşitli kültürleri aynı anda tecrübe etme fırsatım oluyor. Bütün dünyadan gelen insanların burada bulunması haliyle birçok dininde bir arada yaşamasını mümkün hale getiriyor. Hele ki yaşadığım şehir olan New York’ta bunu görme fırsatınız daha fazla.

Amerika’ya gelirken zihnimde birçok problemle beraber buraya geldim. Kişiliğim gereği zihnimde sürekli problemler olur ve bu problemleri yolda yürürken, uçakta, arabada, otobüste seyahat ederken sürekli düşünerek çözüme kavuşturmaya çalışırım. Zihnimi en çok meşgul eden soru acaba bu ülkeye geldiğimde buradaki kültüre hemen entegre olarak Müslüman Türk kimliğimi kaybedecek miydim?  Dünyanın her ülkesine silahtan tutun iletişim ve ulaşım araçlarına kadar birçok şey satan bu ülke, bende büyük bir hayranlık uyandırarak mıydı? Amerika Müslüman kimliğimde derinden yaralar açarak yavaş yavaş manevi ölümüme sebeb olacak mıydı? Bütün bu sorular zihnimi hâlâ kemirmeye devam ediyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en zor dönemlerini yaşadığı on dokuzuncu asırda, devletin Avrupa’ya göndermiş olduğu talebeler ülkelerine büyük bir hayranlıkla dönüyorlardı. Namık Kemal’in Londra ziyareti sonrasında yazmış olduğu şu satırlar Batı karşısında büyük yenilgileri deneyimleyen Müslüman zihinlerin Batı’ya olan hayranlığını gözler önüne sermektedir. “Bu beldeye, enmûzec-i âlem denilse yerindedir. Medeniyet-i hazıra demek, Londra demek. Hep sisli, hep karanlık. Ama bu nikâbın altında medeniyetin nazenin bir dilrübâsı gülümsüyor.” Aynı şekilde Ziya Paşa’nın Avrupa’yı gezdikten sonra Batı’nın maddi yönden üstünlüğünü şu dizelerle ifade ettiğini görmekteyiz:

Diyar-ı küfrü gezdim, beldeler kâşâneler gördüm

Dolaştım mülk-i İslamı bütün viraneler gördüm

İmparatorluğun son asrında aydınların Batı’ya göstermiş oldukları bu hayranlığı, Cemil Meriç Ziya Paşa üzerinden sert bir eleştriye tabi tutmuştur.  Meriç Ziya Paşa’nın Londra’ya ayak bastığında toplumda bulunan sınıf uçurumunu, fabrikalarda çalışan işçilerin zorlu saatler altında çalıştıklarını, şehrin kanalizayondan yoksun oluşu gibi eksiklikleri görmeden büyük bir hayranlıkla şehirden bahsetmesini, Paşa’nın bakışının nisbi oranda olmasından kaynaklandığını bildirmiştir.

Burada bulunduğum süre zarfında gözlemlerimi sürdürmeye devam ediyorum. Tanzimat dönemindeki talebeler gibi buradaki bütün gelişmelere, ülkenin ekonomisine, sanayisine efsunlanmış bir hayranlıkla bakmıyorum. Ancak buna mukabil aşırı nefretin getireceği körlükleri de üzerimden atarak ortamı anlamlandırmaya çalışıyorum. Bu yazı serisinin devamında ülke hakkında gözlemlerimi yazmaya başlayacağım.

YAZARLAR

Amerika Yazıları -1-

Şahmettin BALAHORLU

ÜSKÜP (SKOPJE) / KUZEY MAKEDONYA Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

Amerika Yazıları -1-

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

Amerika Yazıları -1-

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

Amerika Yazıları -1-

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

Amerika Yazıları -1-

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.