TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

10-11-2020

1710 görüntülenme

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

 

 

 

İDRİS ŞEKERCİ

 

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Eskiler “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” olarak ve ifade edermiş inancımıza ve örfümüze uygun düşmeyen bir davranış gördüklerinde. İzmir depreminde -Allah’ın yardımıyla-91 saat enkaz altında bekleyen ve Arama Kurtarma ekipleri tarafından kurtarılan minik Ayda’nın kurtarılması üzerine kamuoyunu meşgul eden Tekbir tartışması tam da böyle midir bilemedim.

Tartışma, İYİ Parti’li Muhammet Güllük’ün “Ayda bebeğin başında savaşa gidermiş gibi tekbir getiren bu tipler kim? Bu neyin kafası? İlla dini tabir kullanacaksan Bismillah diyeceksin!” tepkisi üzerine başladı. Güllük’ün bu tepkisini -açık söylemek gerekirse –doğrudan İslam’a olan alerjisinden kaynaklanan ve “Müslüman mahallede salyangoz satma” hayali kuran bir tepkimidir bilemiyorum.İnsanların kalbini okuyacak değiliz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki;   bu tepkinin sahibinin Din hakkında kifayet miktarı bilgiden dahi  yoksun olduğu izlenimini veriyor. Güllük, Tekbir’i -izlediği filmlerin etkisiyle olacak- savaşlarda düşman üzerine yürürken söylenen bir söz sanması bu  kifayetsizliğe dair bir ipucu sayılabilir. Beterin beteri vardır diyelim.  Sayın Güllük, ya daha da ileriye giderek; Allah’tan; “Bir İngiliz Anahtarı” olan bir örgütün dilinde sırıtan “Allahu Ekber!”  sözüne atıfla “Kurtarma ekiplerinin ağzında İŞİD Sloganının ne işi var?” demedi.

Sayın Güllük’ün müktesebatını ve gerçek niyetini sorgulamadan benzer tepkileri verebilecek zihniyeti üreten, sorunlu seküler eğitim paradigmasını konuşmalıyız. Bu patolojik durum, İslam’ı diğer dinler ile birlikte, kültürel düzeyde ele alan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi”  daraltması ile Dini Eğitimi rafa kaldıran; adı Ahmet, Muhammed, Ayşe ve Fatma’lara  mensubu oldukları dinin eğitimini vermeyi kerih gören sorunlu anlayışın tezahürüdür.  En basit haliyle; Matematik dersinde, faiz hesaplamasını öğretirken zekat hesaplamasını görmezden gelirsen ya da “Barış ve esenlik duası”  selam yerine minicik zihinlere sadece  “Günaydın-tünaydın” demeyi öğretirsen olacağı budur.

Bir eğitim anlayışı düşünün; Bir tarafta, Mehmet Akif’in “Bu ezanlar ki şehadetleri Dinin temeli” dizelerinin yer aldığı İstiklal Marşı'nı öğretin, diğer tarafta -bırakın şehadet kelimesinin anlamını bilmeyi- bihakkın kelimeyi şehadeti getirebilecek öğrenci yetiştiremeyin. Sadece MEB’e bağlı genel müdürlüklere bakarak dine bu şaşı bakışı müşahede edebiliriz. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü dediğiniz bir yerde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü derseniz; bu toprakları "ilayı kelimetullah" uğruna kanlarıyla sulayan şehitlerin kıyamlarındaki tekbir ile dini ayakta tutmanın ifadesi namazın iftitah tekbirinin aynı olduğunu nasıl öğretebilirsiniz?

Alkış ile tekbiri kıyaslayacak değilim. Lakin “Kendi değerlerine Fransız kalmak” olarak da ifade edilebilecek bir duruma nasıl geldiğimizi, adı Ahmet, Muhammed olanların Tekbir’e nasıl yabancılaştıklarını anlamaya çalışmamız gerekmez mi?

Bir taraftan Fransa’ya ve Fransız mallarına boykotu tartıştığımız bugünlerde kendi değerlerine, inancına ve coğrafyasına Fransız kalmayı öğreten Fransa menşeli seküler anlayışı ve eğitim felsefemizi gözden geçirmeye ne dersiniz?

EBS İstanbul 6 No.lu Şube Başkanı


 

YAZARLAR

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

شهم الدين بلاحورلو

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Dr.Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

TEKBİRE FRANSIZ KALMAK

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.