BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

28-06-2021

776 görüntülenme

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

 

 

İDRİS ŞEKERCİ

 

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Gün geçmiyor ki,  MEB'in arkasını toplamak ve eksiğini/ gediğini toparlamak için "Ha gayret arkadaşlar!" çağrısı ile okul müdürlerine alarm verilmemiş olsun. Sosyal medya yerine,  alana yüzünü çevirmiş olanlar bilir ki; eğitimin ana omurgasını teşkil eden ne öğretmenler ne de yöneticiler, öğrenci faydasına hiç bir çabadan rahatsızlık duymaz; Lakin, "evdeki hesap ile çarşıdaki" uyumlu olmadığı vakit  sistem patinaj yapmaya başlıyorsa burada eğitimcilere kulak vermek gerekir.

Uzun zamandır okullar, alanın gerçekleri ile örtüşmeyen merkezi ve yerel projelerin meşguliyeti ile bir sarmalın içerisinde.Defalarca durumu şikayet edenlerin derdine tanık oldum. Bir defasında -bu duruma dikkat çekmek için-bir yetkiliye,  projelerin getirdiği  bezginliğe işaret ederek;

  "Burada  sadece eğitim öğretim yapılır!"  pankartı ile haber olan okul görürseniz şaşırmayın demiştim. 

Aradan onca vakit geçti. Ne bakanlık düzeyinde ne de yerelde durum değişmedi. Birbiri ile yarış eden projeler yüzünden okul müdürleri ve öğretmenlerin neredeyse başı döndü.  Pandeminin esaretinde bir eğitim yılı sona ermek üzere ve tam da "her şey bitti biraz nefes alalım", derken, okulların kapanmasına ramak kala "Telafide ben de Varım!" mottosuyla; uzaktan eğitimin -uzaktan anlaşılmayacak-yorgunluğunu üzerinden atabilmek için bekledikleri  yaz tatili müjdesi heveslerini kursaklarında bıraktı. 

 Alanın nabzını tutan ve eğitim öğretimin gerçek sorunlarının farkında olarak- 2 Temmuz'dan eğitim öğretim başlayana kadar devam edecek- telafinin  neyin telafisi olacağı bir muamma olarak önümüzde duruyor. Bu konuda doyurucu cevap bulamadığımız bir "proje" intibahı uyandıran, adı başka konulmuş bir  yaz okulu ile karşı karşıya olduğumuzun farkındayız. 

MEB, özel sektörden gelen bir bakış açısı ile -belli ki-müşteri memnuniyeti ile hareket ederek yaptığı işe;  reklam kokan hareketleri çağrıştıran bir başlık koymayı tercih etti. Fakat daha program başlamadan mevzu bütün çıplaklığı ile ortaya çıktı. Okullar geçmiş yıllarda da yaz okulu yapıyor, öğrencisine talep doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyordu. Bakanlık, tumturaklı başlık koymak yerine, adına yaz okulu demeyi tercih etseydi -sadece- bir rutini devam ettirmiş olacaktı ve bu da  pek ses getirmeyecekti anlaşılan..

Telafide ben de varım diyenlerin, yaz tatilinde,  çocuklarını cami merkezli bir din eğitiminden geçirmek isteyenleri ya da gönüllüsü olduğu STK'lar eliyle, eğlenerek değerlerini öğretmek isteyen velilerin talepleri hakkında bir fikri var mıdır? 

Her şey bir tarafa; "maske, mesafe ve temizlik" için hala müteyakkız olmamız gereken bir dönemde; okulların temizlik ve personel ihtiyacı adına bütçe ayırmamak nasıl bir yönetim anlayışıdır. 

Sesin yerine, sözün hâkimiyetini esas alması gerekenler,  sadece sese odaklanırsa- korkarım-  "mış gibi" projelerin gölgesinde  2023 vizyonu  bir hayalden öteye gitmeyecektir. Alandan bîhaber yönetim anlayışları ile,  bu vizyonun ortaya koyduğu başlıkların, boşluklar arasında kaybolduğunu fark ettiklerinde iş işten geçmiş olacak.

Demedi demeyin!. 

İdris Şekerci

Eğitim Bir Sen

İstanbul 6 No'lu Şube Başkanı

YAZARLAR

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Şahmettin BALAHORLU

BAZI KAVRAMLAR ÜZERİNE BİR KAÇ CÜMLE Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Av. Mustafa KARAKAŞ

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

İdris ŞEKERCİ

28 ŞUBAT'IN SAHTE MAĞDURLARINI DA SAHTE KAHRAMANLARINI DA TANIYORUZ Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

شهم الدين التركي

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

(3) خواطر رمضانية قرآنية Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Tuğba GÜNEY

KAYGI VE TEVEKKÜL Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

حسين الموسى

وجاء رمضان Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

BU TELAFİ DE NEYİN NESİ?

Arslan ATEŞ

ETE KEMİĞE HAPSOLMAK Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.