THY'nin 'TK1920' kodlu özel uçuşu tamamlandı

THY'nin 'TK1920' kodlu özel uçuşu tamamlandı

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, tarihindeki en anlamlı uçuşlardan birini gerçekleştirdi.

THY'den yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerindeki özel uçuş için İstanbul'dan Ankara'ya intikal eden "TC-JJF" tescilli "Boeing 777-300 (ER)" tipi uçak, bugün saat 09.40'ta Esenboğa Havalimanı’ndan hareket etti.

"23 Nisan 1920" tarihine atfen sefer sayısı "TK1920" olarak belirlenen ve yaklaşık 2 saat süren uçuşta, sırasıyla Türk bayrağındaki ay ve yıldız sembollerinin oluştuğu bir rota izlendi.

Havacılık tarihine geçecek ay-yıldızlı bir rota ortaya çıktı

Uçuş takip verilerinin yer aldığı canlı hava trafiği sitesi "Flightradar24" üzerinden de yoğun bir şekilde anbean takip edilen uçuşun ardından havacılık tarihine geçecek ay-yıldızlı bir rota ortaya çıktı. 

Göklerde iz bırakan bu anlamlı uçuşu gerçekleştiren Kaptan Pilot Öner Samyel ve Pilot Murat Gülkanat, bundan tam 100 yıl önce açılan TBMM binasının semalarında özel bir anons yaptı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir." sözüne atıf yapılan anonsta, onun emanet ettiği mirasın gökyüzündeki bekçileri olunduğu vurgulandı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, bu özel seferi çocuklara armağan ettiğini belirterek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, özgürlük ve bağımsızlık yolunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir milletin iradesinin temsili için bundan tam 100 yıl önce kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış gününü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak evlatlarımıza armağan etmesi, istikbalimizin ve istiklalimizin muhafazası olan gelecek nesillerimize duyulan güveni yansıtmaktadır. Ülkemizin milli bayrak taşıyıcı havayolu olarak biz de bugün gerçekleştirdiğimiz bu özel seferimizi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün de Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Bayrak taşıyıcı havayolu olarak 87 yıldır olduğu gibi bugün de ay yıldızlı bayrağımızın rotasında uçuyoruz. Egemenliğimizin 100. yılında gerçekleştirdiğimiz özel uçuşla gökyüzüne bayrak açıyoruz. Yaşasın 23 Nisan." ifadelerini kullandı.

THY'nin özel uçuşu hakkında hazırlayacağı reklam filmi saat 19.20’de resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

 

Anadolu Ajansı 

YAZARLAR

Av.Mustafa Karakaş

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

İDRİS ŞEKERCİ

28 ŞUBAT’I UNUTMAK MI DEDİNİZ? Devamı...

Arslan ATEŞ

Bir Ahlâk Abidesi: Enver Baytan Hoca Devamı...

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Covid-19 Aşısı Üzerinden Medeniyet ve Uygarlık Farkı Devamı...

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

Mustafa KASADAR

Ar damarı çatlayanların alçaldıkça alçalmaları Devamı...

شهم الدين التركي

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

Bayram KARA

AMERİKA YAZILARI-3 MASKE-DİN-BİLİM Devamı...

Dr. Muhammad SAFAR د. محمد صفر

للأقليات حديث .. الهند المفقود Devamı...

Dr.Hasan Fehmi ÇİÇEK

MUHAMMED EMİN SARAÇ HOCA'NIN VEFATI Devamı...

Şahmettin BALAHORLU

ARAP SEKÜLERLERİN OSMANLI KORKUSU VE ONLİNE YÖNETİM ÇAĞI Devamı...

حسين الموسى

سياط التأديب من الله للإنسان للعودة الى خالقه Devamı...

Dr. Metanet OĞUZ

İNSAN, ÖZ DEĞERLERİNİ NASIL BELİRLEMELİ? Devamı...

FOTO GALERİ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.