Erdoğan: Neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz

Erdoğan: Neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse, o istikamette çıkacak olan neticeye saygı göstereceğiz. Sandıktan çıkan kararı hep birlike sahipleneceğiz" mesajını verdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhuriyet'in Kuruluşu’nun 92. yıldönümü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonra da tabii ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz" dedi.

Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha kutlayan, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere de şükranlarını sunan Erdoğan, dün ve bugün gerçekleştirilen kutlama programlarının muhteşem geçtiğini, yeniliklerin yapıldığını söyledi.
Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Cumhuriyet Bayramı törenlerinin sivilleşen bir görüntü çizdiğini anımsatan bir gazetecinin "Bununla vermek istediğiniz mesaj neydi?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "30 Ağustos, Silahlı Kuvvetlerimizin ağırlıklı olduğu bir bayram ama 29 Ekim gerek Meclisimizin gerekse halkımızın devletle buluştuğu... Dolayısıyla böyle bir yıldönümünü istedik ki farklı bir atmosfer içinde kutlayalım ve bundan dolayı da Türk Silahlı Kuvvetleri olsun, bizim arkadaşlarımız da olsun güzel bir çalışma ortaya koydular. TRT aynı şekilde güzel bir katkıda bulundu; böyle bir çalışmayı, eseri ortaya koyma fırsatını bulduk. Gelecek senelerde eksiklerimiz de daha da giderilmek suretiyle bunlar daha da zenginleştirilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1 Kasım'da seçime gireceğiz, 2 Kasım sabahı nasıl bir Türkiye'ye uyanacağız, sizin öngörünüz nedir?" sorusuna da şöyle yanıt verdi:

"2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonra da tabii ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz. Bu sıkıntıları yaşamadan bir gelecek inşa edelim diyoruz. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek bir vakti yok, bu kayba tahammülümüz yok. Onun için Pazar günü adeta ülkemiz için gerçekten 2023 süreci bir kırılmadır ve bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır."

Erdoğan 15-16 Kasım tarihlerinde G20 Zirvesi'nin Antalya'da gerçekleştirileceğini anımsatarak, Zirve'nin Türkiye için hayati önemi olduğunu vurguladı. Zirve'de uygulama, yatırımlar ve kapsayıcılık alanlarında çok ciddi mesajlar verileceğini ve uluslararası terörün masaya yatırılacağı, iklimle ilgili çalışmalar yapılacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan çıkan netice inanıyorum ki o Zirve'ye de çok daha farklı bir şekilde etki edecektir" dedi.

1 Kasım seçimlerinin ardından sandıktan çıkan neticeye ilişkin olarak "Şu anda şudur, buna göre hareket edilmesi gerekir" gibi bir ifade kullanmasının Cumhurbaşkanı olarak kendisine yakışmayacağını vurgulayan Erdoğan, "Sandıktan çıkan neticeye hep beraber saygı duyacağız ama bir şey burada var, o da dünyada istikrar ve güvenin olduğu toplumlara baktığımızda, istikrar ve güvenin olduğu toplumlarda özellikle koalisyon yönetimleri değil, daha çok tek partili yönetimler, A partisi, B partisi fark etmez, bunu görüyoruz" diye konuştu.

'Cumhuriyet'i sandığın üzerine inşa ettik'

Arjantin'de hükümet kurmada ciddi sıkıntılar yaşandığını, oradaki sıkıntının da koalisyon sorunu çözülemediği için yaşandığına işaret eden Erdoğan, Avrupa'da da koalisyon hükümetlerinin olduğu yerlerde de sıkıntılar yaşandığını söyledi.
Erdoğan, "Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa, yapabilirse; inanıyorum ki bu 12-13 yıl içerisinde yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin "Koalisyon çıkarsa kırılır mısınız, çok mu üzülürsünüz, küser misiniz" sorusu üzerine de Erdoğan, "Hayır. Siyasette kırgınlık, küskünlük, böyle bir şey olmaz. Sandık bizim için saygı duyulması gereken en önemli mercidir, Cumhuriyet'in zaten en önemli zemini orasıdır; Cumhuriyet'i sandığın üzerine inşa ettik, demokrasi hakeza öyle, buradan taviz vermek mümkün değil" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "G20 Zirvesi'nde devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarınız olacak, bu zamana kadar geçen sürede Suriye konusunda ne gibi gelişmelerin olabileceğini tahmin ediyorsunuz" sorusuna, "Suriye ile ilgili olarak bu akşam Viyana'da bir dörtlü zirve var, o dörtlü zirvenin arkasında bir çoklu zirve olacak, ona da 13 ülke katılacak. Bu dörtlü zirvede ABD, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye olarak bir çalışma yapılacak. Bu dışişleri bakanları zirvesidir, bu zirvenin neticesi de bizim için önem arz ediyor" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı'nın kanaat önderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde farklı bir havanın oluşup oluşmadığına dair düşüncelerini sorması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

"Kanaat önderlerinin bütün düşüncelerini, bize ifadelerinin hepsini kaydettik. Şimdi onlardan da birçok şey bekliyoruz. Temenni ederim ki bu düşüncelerini onlar da bölgelerinde işlerler, bölgelerinde onun çalışmasını yaparlar. Çünkü her şeyi devletten beklemek yanlış olur; buralarda kanaat önderlerimizin de bir şeyler yapması, bir şeyler ortaya koyması gerekiyor; bunu ben de kendilerine ifade ettim. Burada güçlerimizi birleştirebilirsek çok daha hayırlı neticeler alacağımıza inanıyorum. Olumlu bir yaklaşım içinde ayrıldık. Bir grubuyla teke tek görüşmelerimiz oldu gece geç saatlere kadar. Ondan sonra grup halinde yaptığımız görüşmeler oldu, sağlıklı bir adım oldu. Bu bir ilkti, bundan sonra bunu senede bir, iki kez yapmayı planladım."

"Seçim güvenliğiyle alakalı vermek istediğiniz mesaj var mı" şeklideki soruya Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Seçim güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığımız, hükümetimiz her türlü tedbiri aldı. Burada tabii birinci derecede valilerimizin üzerinde çok büyük yük var. Valilerimizin çekinmeden, kararlı şekilde tüm ilçelerle birlikte kaymakamlarıyla, emniyet güçleriyle, güvenlik güçleriyle her türlü tedbiri uygulamaya koyması gerekir. Burada yeri geldiği zaman, silahlı kuvvetlerimizi kullanma imkânı var; jandarma zaten her an emirlerinde, polis zaten öyle. Burada bütün bu enstrümanlar kullanıldığı zaman inanıyorum ki daha önceki seçimlere göre çok daha sağlıklı bir çalışma olacaktır, oy kullanma olacaktır."

Başka bir gazetecinin, "Paralel yapı ile terör örgütü PYD’nin ortak hareket ettiğine yönelik haberler yapıldığını" belirterek, bunun doğru olup olmadığına yönelik soru sorması üzerine Erdoğan, "Buna benzer istihbari bilgiler bize de geliyor ama nihai neticesinde ne derece sağlıklı, o henüz bize ulaşmış değil" dedi.

"Seçim güvenliğinden bahsediliyor ama AK Parti’nin Nusaybin SKM Başkanı'nı ensesinden vurdular. 'Önlemler alınacak' dediniz ama yeterli olacak mı” şeklindeki soruyu, Erdoğan, "Siz önlemi ne kadar alırsanız alın maalesef tabii bu önlemin ulaşamadığı, erişemediği yerler de olabiliyor. Onun için ben tabii o kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum ama bu olay bir şeyi gösteriyor; şu anda ülkemizde hâlâ yani 'biz sırtımızı herhangi bir terör örgütüne, şuraya buraya dayamadık' diyenlerin hâlâ seçim arifesinde nasıl bir yerlere sırtını dayayarak, bir korku vermenin gayreti içerisinde oldukları, işte burada böylece görmüş olduk" ifadeleriyle yanıtladı. 

'PYD terör örgütüdür'

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesine ilişkin soru üzerine de Erdoğan, “Bunu daha önce açıkladık. Bu konudan rahatsız olduğumuzu söyledik. Bu konuda da Sayın Putin ile görüşmelerimiz oldu. Ama şimdi bu akşam dışişleri bakanları Viyana’da bir araya geldiler. Toplantılar orada devam ediyor. Hem dar kapsamlı Amerika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye görüşmeleri var. Bunun dışında bir de 13 ülkenin katılacağı geniş kapsamlı bir toplantı yapılacak" diye konuştu.
Erdoğan bir gazetecinin, "Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra Avrupa’nın Suriyeli sığınmacılar konusunda istenilen noktaya gelip gelmediğini” sorması üzerine, “Daha henüz bize somut bir netice gelmiş değil" dedi.

Türkiye’nin PYD ile ilgili uyarılarının ardından ABD’nin tutumunda bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine de Erdoğan şöyle konuştu:
"Şu anda onlarda soru işaretleri belirmeye başladı. Ama ben dün akşam bir televizyon programında söyledim; yani bu konuda ben PYD’yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. PYD bir terör örgütüdür ve YPG’ye de onlar, ‘bizim askeri kanadımız’ diyorlar. Hiç alakası yok. Tam aksine o da yine PKK’nın oradaki bir yansımasıdır ve şu anda da özellikle bu Türkiye üzerinde kolektif bir terör eylemi zinciri var. Bunun içinde PKK vardır, DHKP-C’si vardır, DAEŞ’i vardır, PYD’si vardır ve bunun içinde yine YPG’si vardır. Dikkat edilirse bütün olaylar belgelerle ortada, kolektif yürütülmektedir. Bunu bir defa çok iyi tespit etmek, değerlendirmelerimizi buna göre yapmak gerekir diye düşünüyorum."

"ABD’de bir tavır değişikliği oldu mu” sorusuna da Erdoğan, "Kendilerinde şu anda bazı soru işaretleri var" yanıtını verdi.

Kaynak: Al Jazeera

Yenikapı'dan İntifada'ya dev destek! Kudüs İslam'ındır!

Yenikapı'dan İntifada'ya dev destek! Kudüs İslam'ındır!

Saadet Partisi'nin çağrısıyla düzenlenen miting başladı. Mitingde Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ve sivil to Devamı...

İlber Ortaylı: Trump Kudüs'ün ne olduğunu bilmiyor

İlber Ortaylı: Trump Kudüs'ün ne olduğunu bilmiyor

İlber Ortaylı, Trump dahil birçok Amerikalıların ve Trump'ın Kudüs konusunu anlamadığını söyledi. Devamı...

Erdoğan'dan dünya kamuoyuna 'Kudüs' çağrısı

Erdoğan'dan dünya kamuoyuna 'Kudüs' çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına ilişkin, "Bu açıklama, gerek vicdan ger Devamı...

NATO'nun 2018 senaryosu: Türkiye'ye saldırı

NATO'nun 2018 senaryosu: Türkiye'ye saldırı

Norveç'te Atatürk ve Erdoğan'ı hedef olarak işaretleyen NATO tatbikatının arkasından 2018'de Türkiye'ye yapılması öngörü Devamı...

İHH Arakan’da 270 bin kişiye yardım ulaştırdı

İHH Arakan’da 270 bin kişiye yardım ulaştırdı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Arakan’daki krizin başladığı 24 Ağustos tarihinden bugüne kadar 270 bin Arakanlıya yardım malze Devamı...

YAZARLAR

Dr.Zülkarneyn VARDAR

Çağımızın Yeni Dini “TERÖRİZM” Devamı...

Prof.Dr.Abdullah KAHRAMAN

Saf olmak, ağır vebal getirir Devamı...

Muhammet BİNİCİ

Mavi Balina (Blue Whale) Kılık Değiştirdi Devamı...

Mustafa KASADAR

Arkadaşlarıma deki o açlıktan öldü Devamı...

Arslan ATEŞ

Kurtuldun Erbakan Hocam Devamı...

Şahmettin BALAHORLU

PROJE İHO VE İHL OKULLARI Devamı...

Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

H.Fehmi ÇİÇEK

“Yok mu bir kurtarıcı” Devamı...

Av.Mustafa Karakaş

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Ortadoğu-Batı Dünyası Arasındaki Yaklaşım Farkı Devamı...

FOTO GALERİ

ENGLİSH

ARABIC

TÜRKİYE

İSLAM ALEMİ

DÜNYA

VAHİY KÜLTÜRÜ

KÜLTÜR SANAT

STORE

RÖPORTAJ

ANALİZ

TARİH DOSYASI

EĞİTİM

SPOR

VİDEO

EKONOMİ

Comprar Cialis Cialis Cialis Daily Cialis Generico Cialis Original comprar Kamagra Cialis Super Active Cialis Professional Comprar Cialis Daily Comprar Cialis Comprar Levitra Viagra generico Comprar Cialis Generico Cialis Generico Comprar Cialis Original Comprar Cialis Professional Comprar Cialis Super Active

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

viagra naturel viagra homme viagra pour homme viagra wirkung viagra wirkstoff
Comprar Cialis Cialis Cialis Daily Cialis Generico Cialis Original Comprar Cialis Daily Cialis Professional comprar Kamagra Cialis Super Active Comprar Levitra Comprar Cialis Comprar Cialis Super Active Viagra generico Sildenafil generico Comprar Cialis Generico Cialis Generico Comprar Levitra Comprar Cialis Original Comprar Cialis Professional Comprar Cialis
Scarpe nike air force Reebok Adidas Scarpe nike sb air jordan adidas nike shox hogan Scarpe scarpe calcio Tiffany christian louboutin Scarpe Adidas superstar