BM'den 'İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli' açıklaması

BM'den 'İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli' açıklaması

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, İsrail'in devam eden Batı Şeria'yı ilhak tehdidinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini, iki devletli çözümü baltaladığını ve müzakerelere kapıyı kapattığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenovİsrail'in devam eden Batı Şeria'yı ilhak tehdidinin ''uluslararası hukuku ihlal ettiğini, iki devletli çözümü baltaladığını, müzakerelere kapıyı kapattığını, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit teşkil ettiğini'' belirterek, ''İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli.'' dedi.

BM Güvenlik Konseyini video konferans yoluyla bilgilendiren Mladenov, Filistin'in ABD ve İsrail ile olan tüm anlaşmalardan çekilmesini ve bu kararın sahadaki yansımalarını yarın Filistin Başbakanı ile görüşeceğini ifade etti.

Mladenov, Filistin'in söz konusu kararına ilişkin, ''Bu karar aslında yardım için atılan çaresiz bir çığlık. Acil harekete geçilmesi için bir çağrı. Filistin liderliği bir tehditte bulunmuyor, barış umudunun korunması için acil harekete geçilmesi çağrısı yapıyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'in devam eden Batı Şeria'yı ilhak tehdidinin ise uluslararası hukuku ihlal ettiğini, iki devletli çözümü baltaladığını, müzakerelere kapıyı kapattığını ve bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit teşkil ettiğini belirten Mladenov, ''İsrail ilhak tehditlerinden vazgeçmeli.'' dedi.

Mladenov Filistin'e ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü (Quartet) ile ilişkileri sürdürmesi çağrısı yaparken, Ortadoğu Dörtlüsü'nden de BM ile çalışarak barış umudunu ilerletmek için hızlı bir teklif sunmasını istedi.

Nickolay Mladenov, BM Güvenlik Konseyini ise Genel Sekreter Antonio Guterres'in diplomatik çabaları engelleyecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısını desteklemeye davet etti.

Kaynak: AA

Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya

Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya

Şimdiden başta sağlık sistemleri ve ekonomi olmak üzere pek çok faaliyet ve hizmet alanını etkileyen Kovid-19 salgını, A Devamı...

Yurt dışından Türkiye’ye gidecekleri ilgilendiren karantina açıklaması

Yurt dışından Türkiye’ye gidecekleri ilgilendiren karantina açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan ve tatillerini ana vatanlarında Devamı...

Maske savaşının ardından aşı savaşı

Maske savaşının ardından aşı savaşı

Fransa merkezli uluslararası ilaç şirketi Sanofi’nin Genel Müdürü Paul Hudson geçen çarşamba günü Bloomberg ajansına yap Devamı...

Orjinali 5 MİLYON izlendikten sonra KALDIRILAN video

Orjinali 5 MİLYON izlendikten sonra KALDIRILAN video

Orjinali 5 MİLYON izlendikten sonra KALDIRILAN bu videonun kanalımızca hazırlanan özeti bugün (15.05.2020) saat 15:00'de Devamı...

Türkiye'nin ikinci Kovid-19 yardım paketi ABD'ye ulaştı

Türkiye'nin ikinci Kovid-19 yardım paketi ABD'ye ulaştı

ABD'ye ikinci tıbbi yardım paketini taşıyan TSK'ya ait askeri nakliye uçağı, başkent Washington yakınlarındaki Andrews H Devamı...

YAZARLAR

Dr.Zülkarneyn VARDAR

İFTAR: TESLİMİYETİN VE ACZİYETİN BİRLEŞTİĞİ AN Devamı...

Arslan ATEŞ

Bir Ahlâk Abidesi: Enver Baytan Hoca Devamı...

Ali İmran BOSTANCIOĞLU

Beşeri Sermayeden Etkin İstifadeye Dair Devamı...

Beytullah DEMİRCİOĞLU

Haydut Devlet İfadesi Devamı...

شهم الدين التركي

اليوم العالم الاسلامي يقف علي حافة الهاوية Devamı...

حسين الموسى

سياط التأديب من الله للإنسان للعودة الى خالقه Devamı...

Av.Mustafa Karakaş

Anayasa Değişikliği, Yargı Tarafsızlığı Devamı...

Bayram KARA

Amerika Yazıları -1- Devamı...

Muhammet BİNİCİ

NETFLİX; ISTANBUL'DA Kİ DEPREM & DİZİ FİLMDEKİ SESLERİN SIRLARI Devamı...

Dr. Metanet OĞUZ

KISIRLIĞIN DUYGUSAL SEBEPLERİNE MENTAL TEDAVİ YÖNTEMİ Devamı...

Mustafa KASADAR

BAŞLARINDA BELİREN AZABI GERİ ÇEVİREN NİNOVA HALKININ TÖVBESİ Devamı...

Şahmettin BALAHORLU

İSLAM DÜNYASI'NIN JEOPOLİTİĞİ Devamı...

FOTO GALERİ

ENGLİSH

ARABIC

RÖPORTAJ

TARİH DOSYASI

EĞİTİM

SPOR

VİDEO

EKONOMİ

TÜRKİYE

İSLAM ALEMİ

DÜNYA

ANALİZ

Time Alem © 2015 Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.